top of page

SEKTÖRÜMÜZE KATKILARIMIZ

Optik Sektöründe Pazarı Büyütmek,
Sektörün Yerel Kanatta Gelişmesini Sağlamak

Bu yazı Opak Lens Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Erol Harbi tarafından
yerel bağımsız optisyenlik müesseselerine hitaben kaleme alınmış
ve Optik Gazete'de 4 bölümlük bir seri olarak 2019 yılı Haziran ayında yayınlanmıştır.
Burada verilen depo-şube sayısı, optisyenlik müesseselerine erişim sayıları gibi rakamlar sonraki yıllarda olumlu şekilde gelişmiştir, lütfen bu yazıyı yayınlandığı zamana ilişkin 2019 yılı rakamları olarak değerlendiriniz. Güncel rakamları almak üzere info@opaklens.com adresine mail atabilirsiniz.

Biz Sektörümüz İçin Neler Yaptık?


Değerli Meslektaşlarım,
 

Bize isim takmışlar “Bir Lojistik Firması” diyorlar. Bunda gocunduğumuz bir şey yok. Evet, lojistik hizmet vermek de işlerimizden birisi. Severek yaptığımız, sektörümüze katkıda bulunduğumuz bir alan ama merkezinde Opak Lens’in olduğu şirketler grubumuzun hizmet verdiği tek alan değil. O nedenle bize “Bir Lojistik Firması” denmesinden alınmıyoruz. Alınsak, tüm lojistik firmalarını aynı bize bu isimle hitap edenler gibi küçümsemiş oluruz ki, iş yapan, işini iyi yapan her kişiye, her kuruluşa ve her firmaya saygı duyuyoruz. Sadece, “Bir Lojistik Firması” ismi bizi tam anlamıyla tanımlamaya yetmiyor, bunun bilinmesini istiyoruz.


Optik sektöründe, birçok farklı iş dalında hizmet veriyoruz.

Ürün kategorilerimizi şöyle sıralayabiliriz:

 • Oftalmik cam

 • Kontak lens

 • Kontak lens solüsyonu

 • Tamamlayıcı ürünler

 • Yenilikçi optik ürünler


Lojistik hizmetler tarafında bu beş kategori altında yönettiğimiz ürünler, toplam 304 ana kategoride 72,952 SKU’ya (Stock Keeping Unit= Stok Tutma Birimi) sahiptir. Bunların %85’inin aktif stok ürünü olduğunu düşündüğünüzde, lojistik hizmetine aşina olanlar stok yönetiminde ne boyutta bir iş yürüttüğümüzü bu rakamlardan anlayabilirler.

Tabii lojistik işi de sadece depo yönetimi değildir, Türkiye’deki tüm optisyenlik müesseselerinin %86’sına dağıtım yaptığımızı da bu çerçeve içinde göz önünde bulundurmak gerekir.

 

Optik sektöründe verdiğimiz hizmetleri de kısaca sıralayalım:

 • Optik Ürün Dağıtımı (Lojistik Hizmetler) - Opak Lens A.Ş.

 • Optik Ürün İthalat ve İhracatı – Cihan Medikal A.Ş.

 • Oftalmik Cam Üretimi – Akay Optik A.Ş.

 • Optik Sektörü Dijital Haber Yayıncılığı: Optik Gazete - HC Ltd.

 • Yerel Bağımsız Optisyenlik Müessesi – Harbi Optik Ltd. (Diğer grup şirketlerimizden farklı olarak, aile şirketi olarak grup şirketlerinden bağımsız bir yapıdadır. İstanbul’da 4 mağaza olarak hizmet vermektedir. Grup şirketlerine optisyenlik müesseselerinin güncel sorunları konusunda dahili enformasyon sağlayarak, ciddi bir katkı vermektedir.)


Sözün kısası, optik sektöründe toptan ve perakende olmak üzere satış, pazarlama, dağıtım, ithalat, ihracat, üretim ve yayıncılık alanlarında aktif şekilde yer almaktayız ve hatırı sayılır bir know-how ve tecrübeye de sahibiz.
 

Buraya kadar işin ticaret boyutunu yazdım. Çeşitli vesilelerle yazılı ve sözlü dile getirdiğim gibi, bu kuruluşların yönetim kurulu başkanı olarak ben şahsen ticareti severim. Ve hukuka ve ahlaka uygun şekilde yapılan ticaretin kutsal bir iş olduğuna inanırım.

 

Bizim ticaretimizin ana ilkeleri şunlardır:

 • Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır.
  Tüm şirketlerimiz muhasebesel ve teknolojik olarak çok iyi bir altyapı üzerine kurulmuştur.
  Yıllardır her ay vergimizi vermeden önce tüm kayıtlarımız Yeminli Mali Müşavir tarafından incelenir ve onaylanır.
  Ayrıca yine yıllardır her ay bağımsız bir denetim şirketi tarafından denetleniriz.
  Vergilerimizle ülkemizin gelişimine katkıda bulunmaktan gurur duyarız.

   

 • Ekibimizle birlikte büyür ve gelişiriz.
  Bugün tüm şirketlerimizde çalışan toplamda 400’ün üzerinde iş arkadaşım var.
  Her birinin ailesinde ortalama 4 kişi olduğunu varsaysak, bu istihdamla 1600 kişilik bir aileye sahibiz demektir.
  Verdiğimiz eğitimlerle şirketimize ve sektörümüze bilgili insanlar yetiştiririz.
  İşe alımlarımızda ilk aradığımız vasıf “İyi İnsan Olmak”tır.
  Sektör ve ürün bilgisini eğitimle aktarabiliriz ama iyi insan olmayı öğretemeyiz,
  sadece örnek olabiliriz. Ekibimizdeki iyi insanları sektörümüzün bilgili insanlarına dönüştürmekten yurduna, memleketine yararlı, üretken bir iş ailemiz olmasından dolayı gurur duyarız.

   

 • Düsturumuz kazanırken kazandırmaktır.
  Ticaretin esası kazanmaktır ve biz de elbette ki kazancı artırmak için çalışırız.
  Ama tek başımıza kazanmanın değil, kazanırken kazandırmanın yollarından gideriz.
  Satış stratejilerimizi daima çalıştığımız yerel bağımsız optisyenlik müesseselerinin kazancının artması için geliştirdiğimiz formüller üzerine kurarız.

   

Şimdi geldik işimizin ticaret boyutu dışında kalan kısmına.

Biz 15 yıldır sadece ticaret yapmıyoruz,
yerel bağımsız optisyenlik müesseselerinin menfaatine bir çok çalışma ile
pazarın büyümesini, sektörümüzün yerel kanatta gelişmesini de sağlıyoruz.


Tek tek, kısa kısa inceleyelim:


Konu I:
TÜRKİYE’DE KONTAK LENS PAZARININ GELİŞMESİNE KATKILARIMIZ.

 

1964 yılında babam Merhum Halit Harbi’nin kurduğu optisyenlik müessesesinde çocuk yaşlarda yazları, büyüyünce de bilfiil mesleki olarak çalıştığımı çeşitli vesilelerle yazmıştım. Dolayısıyla ilk iş yerim uzun yıllar babamın mağazasıydı. Kontak lensle tanıştıktan sonra “bu iş sektörümüzün geleceği” diye düşünerek, kontak lens konusunda öğrenebildiğim her şeyi öğrenme gayreti içinde oldum.

 

Benim bu merakım ve odaklanmam neticesinde, 1993 yılında babamın Ortaköy’deki mağazasında Türkiye’deki kontak lens satışlarının %10’unu tek başımıza yapar duruma gelmiştik. Kontak lens benim için bu anlamda çok özeldir.

 

2004 yılında 5193 Sayılı «Optisyenlik Hakkında Kanun» ile kontak lens satış yetkilerinin optisyenlik müesseselerine verilmesi de benim açımdan önemli bir dönüm noktasıydı. Opak Lens ve Cihan Medikal 2004 yılında kurulmuştur. Aynı yıl, Cihan Medikal, Elegance marka kontak lenslerin temsilcisi olarak, dünyaca tanınan kontak lens üreticilerinin yanında yerini almıştır. Opak Lens de tüm kontak lenslerin Türkiye’deki yerel bağımsız optisyenlik müesseselerine toptan satışını üstlenmiştir.

 

2004 yılında toplam 50-60 civarında optisyenlik müessesesi kontak lens satarken, 15 yıl sonra bugün, tüm optisyenlik müesseselerinin kontak lensi bilip, satmasında bizim yaptığımız çalışmaların önemli bir katkısı olduğunu düşünüyorum.

 

O yıllarda satış yoğunlukla doktorlar ve hastaneler tarafından yapılıyordu. Yabancı zincir mağazalar kontak lensin önemini bildiği için eğitimli elemanlarıyla daha çok satıyor ve yurt dışı bağlantılarından dolayı her zaman daha uygun fiyata alıyorlardı. Opak Lens’in varlığı bu noktadaki kontak lens pazar paylarının yerel bağımsız optisyenlik müesseseleri lehine tersine dönmesini sağladı.

 

Büyük toptancı ve yaygın dağıtıcı olarak Opak Lens yasal yolları göstererek, doktorların lens satışından çekilmesine yol açtı. Ve toptan alımdaki gücünü kullanarak, hastane ve yabancı zincir mağazaların büyük lens tedarikçilerinden alımını bir fiyat matriksi üzerinden yapmalarını sağladı. Bu şekliyle yerel bağımsız optisyenlik müesseseleri büyük iskontolarla alım yapan bu firmalarla rekabet edebilir hale geldiler.
 

Yaptığımız eğitim, tanıtım ve kontak lensle vitrin düzenleme çalışmalarıyla yerel bağımsız optisyenlik müesseseleri zaman içinde oyuna girmeye başlayarak bugünkü kuvvetli pozisyonlarını elde etmeye başladı.

 

Şöyle bir bakalım, neler yapmışız?

 

1. ÜRÜN TESLİMATINDA YEREL BAĞIMSIZ OPTİSYENLİK MÜESSESELERİNE EN HIZLI HİZMET OLANAĞINI SAĞLIYORUZ.

 • Opak Lens 15 senede 33 ilde 47 depo-şube kurmuştur.
  Kontak lens ve oftalmik cam teslimatını en hızlı yapan firmadır.

  • Şu anda tek bir şirket olarak bu boyutta dağıtım ağı olan başka bir firma bulunmamaktadır.

  • %100 yerli sermayeli Opak Lens yalnızca yerel optik mağazalara hizmet verir. Yabancı sermayeli optisyenlik müesseselerine hizmet vermemektedir.

  • Opak Lens hizmet verdiği toplam 5640 optisyenlik müessesesinin %75’i olan 4234 optisyenlik müessesesine aynı gün içinde ürün teslimatı yapabilmektedir.

   Bu da yerel bağımsız optisyenlik müesseselerinin kontak lens kullanıcısı olan müşterilerine internet sitelerinden ve bölgelerindeki yabancı sermayeli zincir mağazalarından bir gün önce ürün temin ederek, rekabette avantajlı olmalarını sağlar.

   • Türkiye’deki optisyenlik müesseselerinin %86’sına denk düşen 5640 optisyenlik müessesesine hizmet verilmektedir.

   • 1605 optisyenlik müessesine 15 dakikada

   • 2204 optisyenlik müessesine 2 saat içinde

   • 425 optisyenlik müessesine 6 saat içinde hizmet verilmektedir.

   • 1406 optisyenlik müessesine ürünler kargo ile ertesi gün ulaştırılır.

 • Stok mevcudiyetine en önem veren toptancıdır. Her bölgede, her ürün gamında ciddi sayıda stok bulundurur. Bölgeler merkezden ürün temin etmeden 10 gün boyunca kendi bölgelerine hizmet verecek sayıda yüksek bir stoğa sahiptir.

 • Opak Lens, depolarında torik kontak lens stoğu uygulamasını 2015 yılında başlatarak torik lens satışlarının artmasını sağlamıştır. Birçok aksta torik stoğu bulundurarak yerel bağımsız optisyenlik müesseselerini kullanıcıya ürün temininde, internet satıcılarının ve yabancı sermayeli mağazaların bir adım önüne geçirmiştir.
   

2. KONTAK LENS SATIŞINDA YEREL BAĞIMSIZ OPTİSYENLİK MÜESSESELERİNİN PAYINI ARTTIRIYORUZ.

 • Türkiye’de toplam kontak lens kullanıcı sayısının 950,000 kişi olduğu düşünülmektedir.
  Bu kullanıcılardan %50’si Opak Lens’in hizmet verdiği yerel bağımsız optisyenlik müesseselerinin müşterileridir.

   

3. YEREL BAĞIMSIZ OPTİSYENLİK MÜEESSESELERİNİ VE GELECEĞİN OPTİSYENLERİNİ EĞİTİMLE DESTEKLİYORUZ.
Opak Lens 15 yıl boyunca kontak lensin optisyenlik müesseseleri tarafından tanınması, bilinmesi ve satılması için yüzlerce eğitim semineri düzenlemiştir.

 • 2013-2018 yılları boyunca farklı illerde toplam 53 seminer düzenleyerek, sadece bu 5 yılda 6000’den fazla kişiye kontak lens hakkında bilgilendirme yapmıştır.

 • Aynı yıllar içinde Optisyenlik programı veren farklı illerdeki 13 üniversitede 1500’ü aşkın öğrencinin kontak lense ilişkin bilgi sahibi olmalarını sağlamıştır.

 • Öğretim Görevlileriyle işbirliği içinde her yıl birkaç ayrı üniversitenin optisyenlik programı öğrencileri Opak Lens merkez ve şube depolarında ağırlanarak kendilerine ürün ve sektör bilgileri aktarılmıştır.

 • Ayrıca Silmo Istanbul Fuarlarında yaptığı mini seminerler ve yarışmalarla 500’den fazla katılımcıya kontak lens bilgisi aktarmıştır.
   

4. KONTAK LENS TANITIMINA ÖNEM VERİYORUZ.

 • Ziyaretler, kampanyalar

  • Türkiye’nin bütün bölgelerinde birlikte çalıştığımız optisyenlik müesseseleri düzenli aralıklarla ziyaret edilmektedir.  Bu ziyaretlerimizde onlara tanıtım materyalleri, broşürler ve kullanıcılara gösterebilecekleri demo ürünleri sağlanır. Ayrıca bu görüşmelerde birebir eğitim vererek, kontak lens satışlarını arttırmaları için destek verilir.

  • Bu ziyaretlerde optisyenlik müesseseleri dinlenir, ihtiyaçları alınır, kullanıcıların ihtiyaçları dile getiriliyorsa öğrenilir ve bu bilgiler merkezde toplanarak satış aksiyonları planlanırken değerlendirilir. Bu sayede birçok hizmetimiz yerel bağımsız optisyenlik müesseselerinin ihtiyaçları ön planda tutularak şekillendirilmiş ve geliştirilmiştir.

  • Yerel bağımsız optisyenlik müesseselerinin satışlarını arttırmak için çeşitli ürün paketleri ve indirimli ya da hediyeli kampanyalar sürekli planlanmakta ve uygulanmaktadır.

 • Kataloglar, broşürler, tanıtım materyalleri, vitrin görselleri

  • Türkiye’de kontak lensle ilgili ilk katalog çalışması yapılmıştır. Çok kapsamlı bir şekilde hazırlanan bu katalog, tüm ürünlerin fiyatlarının yanı sıra teknik özellik ve kullanım detaylarını da içerdiği için optisyenlik müesseselerinin satış anında kullanıcının tüm sorularına hızlıca cevap vermesi ve reçeteye uygun ürünü seçmesi açısından çok ciddi bir rehber niteliğindedir. Her yıl basılan bu kapsamlı katalog gözlükçü ve optisyenlerin kontak lens satışındaki en büyük yardımcısı olmuştur. Her yıl yenileri eklenen çeşitli ürün broşürleri, vitrinde tanıtım yapmak için görsel materyalleri, demo setleri özellikle renkli kontak lens alanında optisyenlik müesseselerinin satışına destek sağlamıştır. Aynı şekilde cam konusuna geçildiğinde mavi ışığı önleyen camların anlatımında kullanılan demo setleri sayesinde optisyenlik müesseseleri ürünü göstererek anlatma konusunda çok zaman kazanmışlardır.

 • Kamu Spotları

  • 2013 yılında Prof. Dr. Zeki Tunç’un Kanal D tv programında kontak lens tanıtımı yapması sağlandı.

  • Birçok TV kanallarında yayınlanmak üzere, 2016 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Kamu Spotunun çekilmesi için Opak Lens sponsor olmuştur ve spotun tüm hazırlık aşamalarında etkin rol oynamıştır.

 • Türkiye’de ilk eğitim videosu çekimi

  • 2015 yılında kontak lens satışının nasıl yapılması gerektiğine ilişkin ciddi bir eğitim filmi çektirerek bunu optisyenlik müesseseleri yetkilileri tarafından izlenmesini sağlamıştır.

 • Haber Programlarından Yayınlar

  • 2015-2016 yılları arasında Kanal D, Fox TV, Show TV, NTV kanallarının ana haber bültenlerinde internetten kontak lens satın alan mağdurların yayınlanarak haber yapılmasını sağlamıştır.

 • Vodafone ile Reklam İşbirliği

  • 2015 yılında Opak Lens yaptığı bilişim yatırımlarıyla büyük bir başarıya imza atmıştır ve Vodafone’un En Hızlı Büyüyen İşletmeleri arasına girmiştir. Vodafone’un bu konuda yaptığı tv reklam filmi birçok kanalda uzun süre yayınlanmıştır. Basılı yayında tam sayfa “advertorial” yazılar çıkmıştır. Bu çalışma Opak Lens özelinde optik sektörünün tanıtımı için önemli sonuçlar doğurmuştur.

 • PR Çalışmaları

  • Opak Lens birçok ulusal ve yerel yayında kontak lense ilişkin bilgi verici yazıların yayınlanmasını sağlamıştır. Bu yazılar hem sektörel bilgi, hem de kullanıcılara kontak lens kullanımı hakkında bilgi verecek şekilde göz hekimleriyle birlikte hazırlanmıştır.

 • Sosyal Medyada tanıtım çalışmaları

  • Opak Lens 2014 yılında internette yasal olmayan satışın önüne geçmek için ciddi bir pazarlama bütçesi harcayarak internette Google aramasıyla lens almak isteyen kişilere ulaşarak, farkındalık sağlayacak bir proje geliştirmiştir. Bu proje Google aramalarıyla sisteme ulaşan kontak lens kullanıcılarını uyararak özel indirimli bir fiyatla kendi bölgelerindeki yerel optisyenlik müesseselerinden alım yapmasını sağlamak üzere kurulmuştur. Ancak bu sistemin internet satışını engellemesinden çekinen bazı yabancı tedarikçi firmaların güdümüyle, sistemin hayata geçirilmesi engellenmiştir. (İlginçtir ki sonra bu firma bu projenin fikrini kopyalayarak başka bir yapı kurmaya çalıştı.)

  • Opak Lens’in 2012 yılında kurulmuş www.kontaklens.org isimli sitesi hali hazırda o yıldan bu yana Türkiye’deki en kapsamlı kontak lens bilgi sitesi olarak hizmet vermektedir.

 • Sosyal Sorumluluk Projeleri

  • Opak Lens hem kontak lens, hem oftalmik cam ürünleri satışıyla az gören kişilere görmeye yardımcı ürün ve hizmetler sunma yoluyla ticaret yapmaktadır. Optik sektöründe aynı şekilde az gören kişilere hizmet veren sektör mensuplarının hiç görmeyenlere destek vermesini sağlayacak çeşitli sosyal sorumluluk projeleri geliştirerek bu konularda farkındalık yaratmaya katkıda bulunmuş ve beraberinde optik sektörü yaklaşımının toplum tarafından görülmesini sağlamıştır.

   • 2016 yılında Silmo Istanbul Optik Fuarı kapsamı içinde, Parıltı Derneği ile birlikte “Gören Parmaklar” projesine destek vererek ilkokul çocuklarına her biri 1000 USD civarında olan Braille alfabeli daktilo alınması için bağış toplanmıştır.

   • 2017 yılında Silmo Istanbul Optik Fuarı kapsamında, Körleri Eğitim ve Kalkındırma Derneği ile birlikte yine görmeyen ilkokul çocuklarına baston ve eğitim araçları almak için bağış toplanmıştır.

   • 2018 yılında Silmo Istanbul Optik Fuarı kapsamında yine aynı proje tekrarlanmış, Körleri Eğitim ve Kalkındırma Derneği ile birlikte yine görmeyen ilkokul çocuklarına baston ve eğitim araçları almak için bağış toplanmıştır.

  • 2017 yılında Dünya Görme Günü’nde 40 kişilik bir Karanlıkta Yemek organizasyonu yapılmıştır. Sektör katılımcılarının katıldığı bu yemekte görmeyenlerin neler hissettiği deneyerek anlaşılmıştır. Kanal D tarafından haber yapılan bu etkinlik de göz sağlığı ve optik sektörüne dikkat çekici bir niteliktedir.

  • Opak Lens Çağrı Merkezi’nde görme engellilerin iş önceliği vardır.
   Bu kapsamda Silmo Istanbul fuarlarında katılımcılara “Görme engelli iş başvurusu yapacağını düşündüğünüz dostunuz için detaylı bilgileri ve kabartma harfli başvuru adresini standımızdan alabilirsiniz,” şeklinde duyurular yapılır.

    

5. OPTİK GAZETE’NİN KONTAK LENS TANITIMINA KATKILARI

 • Türkiye’nin en çok okunan dijital haber portalı Optik Gazete kontak lensin tanıtımı için birçok özel çalışma yapmaktadır.

  • Her tür kontak lens haberi ilk elden ve öncelikli olarak yayınlanır.

  • Farklı dönemlerde Optik Gazete birçok yarışma organize etmiştir. Bunlardan ilki doğrudan kontak lens, diğerleri dolaylı olarak kontak lens anlatımı içeren yarışmalardır. Bu yarışmalarda kazananlara araba da dahil olmak üzere yüksek bedelli ödüller takdim edilmiştir. Bu yarışmalarda çekilen videolar kontak lensin tanıtımında etkili bir yer almıştır.

   • 2014 – Kontak Lenslerimi Seviyorum Video Yarışması

   • 2015 – Kontak Lenslerim ve Gözlüklerim Benim Vazgeçilmezlerim

   • 2016 – Mercekten Yansıyanlar Video Yarışması

   • 2017 – Gözde Hatıralar Anı Yazma Yarışması

   • 2018 – En Güzel Vitrin Fotoğraf Yarışması

  • Sosyal medyada aktif olan Optik Gazete bu konuda özellikle Facebook ve Instagram’da sık sık post yayınlamaktadır.

  • Gözde Hatıralar Anı Yazma Yarışması kapsamında Onedio sitesinden hizmet satın alınarak “Bir Gözlükçüyü Çılgına Çevirmenin 11 Yolu” isimli gülmece çalışması yapılmış ve sosyal medyada çok dolaşan bu eğlendirme yoluyla farkındalık sağlamıştır.
    

6. CİHAN MEDİKAL’İN ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ VE ÜRÜN MEVCUDİYETİ

 • 2004’den bu yana Elegance kontak lenslerinin temsilciliğini yapan Cihan Medikal kullanıcı konforunu, hijyenini ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ürün geliştirmektedir.

 • Farklı kullanıcı ihtiyaç ve isteklerine göre çeşitlendirilen Elegance kontak lensleri birçok markada bulunmayan dioptri aralığına ve geniş renk seçenekleri yelpazesine sahiptir.

 • Elegance yüksek silindirik değerli kontak lensleri kullanıcılara kazandırmıştır.

 • Ürün yelpazesinde renkli torik lensler gibi zor bulunan ürünleri de barındırmaktadır.

 • Elegance kontak lensleri yüksek kaliteli ürün olarak, kullanıcıya daha uygun fiyat olanağı sunan ve beraberinde optisyenlik müessesesini bu konuda geliştirecek kazancı getiren ürünlerdir.

 • Cihan Medikal, uzun yıllar ürünlerinin kutuları üzerinde fiyat bulundurarak kullanıcıların ürüne ve optisyenlik müessesesine güven duymaları sağlanmıştır.

 • Elegance marka kontak lens solüsyonları kampanyalarla kontak lens satışına destek vermek üzere dağıtılmıştır. Avrupa üretimi, kaliteli ve uygun fiyatlı kontak lens solüsyonlarını bolca kullanabilmek toplumun göz sağlığını olumlu etkilerken, kontak lens satışlarına da ciddi bir ivme kazandırmıştır.

 • ELEGANCE MARKALI KONTAK LENSLER ASLA ve KAT’A INTERNET’TE SATILMAMAKTADIR.

 

 

Konu II:
INTERNETTE YASAL OLMAYAN KONTAK LENS SİTELERİ İLE MÜCADELEMİZ:
“DURDURAMADIYSAK DA ÇOK CİDDİ BİR ŞEKİLDE FRENLEDİK!”

 

2004 yılında 5193 Sayılı «Optisyenlik Hakkında Kanun» ile kontak lens satış yetkileri optisyenlik müesseselerine verilmiştir. Internette kontak lens satışının hiçbir yasal zemini yoktur. Yine de cezaların caydırıcı olmaması ve yasaların uygulanmasındaki aksaklıklar nedeniyle bugün az sayıda da olsa satışlarını sürdüren internet siteleri optisyenlik müesseselerinin kazancına mani olmakta, haksız pazar payı elde etmekte, haksız rekabetteki fiyat dengesizliği yüzünden optisyenlik müesseselerinin pahalı olduklarını düşündürerek itibarlarını sarsmaktadır.
 

Hepsinden önemlisi sahte, kaçak ve süresi geçmiş ürün bulundurma riski taşıyarak fertlerin ve toplumun göz sağlığını tehdit etmektedir.
 

“Türkiye’de Kontak Lens Pazarının Gelişmesine Katkılarımız” başlıklı bölümde yer alan birçok çalışmamız internette yasal olmayan kontak lens satışlarının yerel optisyenlik müesseselerine verdiği zararların önüne geçmekte büyük fayda sağlamıştır. Bu başlık altında bu konulara ayrıca değinmeyip sadece bu konuyla ilgili verdiğimiz mücadele anlatılacaktır.
 

Aşağıda detayları verilen mücadele sonucunda elde edilen kazanımlar olmasaydı bugün internetten online kontak lens satışının %20 değil %70’lerin üzerinde olması kaçınılmazdı. Bu konuda Opak Lens’in, tüm şirketlerimizin ve şahsen benim verdiğimiz mücadele gerçekten optik sektörü için çok önemli bir blokaj oluşturmuştur.
 

1. GENİŞ ÇAPLI VE YAYGIN BİLİNEN ALIŞVERİŞ SİTELERİNİN KONTAK LENS SATIŞI YAPMASI DURDURULDU.

 • Gitti Gidiyor, Sahibinden.com, n11.com gibi çok bilinen ve yaygın kullanılan alışveriş sitelerinde yapılan kontak lens satışı, şirket avukatımız tarafından gönderilen ihtarnameler ile engellenmiştir. Mevcut yasalar uyarınca kontak lens satışının internet üzerinden yapılmasının yasal olmadığını açıklayan bu ihtarnamelerin ardından, söz konusu siteler kontak lens satışını durdurmuşlardır.

 • Büyük alışveriş siteleri halen sürekli izlenmektedir. Bu izleme sırasında yasa dışı işlem tespit edilirse uyarılar yapılarak durdurma sağlanmaktadır.
   

2. YASAL TAKİPLERLE BİRÇOK YASA DIŞI KONTAK LENS SATIŞI YAPAN INTERNET SİTESİ KAPATILDI.

 • Internet üzerinden yasal olmayan kontak lens satışı yapan firmalar araştırılmıştır ve her biri için Sağlık Bakanlığı’na şikayet yazıları yazılmış ve şikayetler takip edilmiştir.

 • Yasal olmadığı halde kontak lens satışına devam eden sitelerin kapatılması için dilekçeler hazırlanarak Ulaştırma Bakanlığı’na verilmiştir.

 • Bu yollarla birçok site kontak lens satışının yasal olmadığını anlayarak ya kendileri yayınlarını kapatmışlar ya da cezaların uygulanması sonucunda kapatılmışlardır.

 • İnternet sitelerini ısrarla kapamayan firmalar hakkında mahkemeler açılmıştır ve halen yasal sürecin devam ettiği siteler bulunmaktadır.

 

3. ISRARLA YASA DIŞI KONTAK LENS SATIŞI YAPAN INTERNET SİTELERİYLE İLGİLİ DİĞER MÜCADELE YOLLARI.

 • İnternet sitelerini ısrarla kapatmayan firmalar hakkında mahkemeler açılmıştır ve halen yasal sürecin devam ettiği siteler bulunmaktadır.

 • STK’lar bilgilendirilmiştir. İşbirliğine çağrılmışlardır. STK’ların bu konuda aktif olabilmesi için kendilerine çok çeşitli sponsorluk desteği sağlanmıştır. STK’ların Sağlık Bakanlığı nezdinde tanınmalarını ve toplantılara girebilmeleri sağlanmıştır.

 • Kamu spotları, ana haber kanallarında duyurular ile toplumsal farkındalık sağlanmaya çalışılmıştır. (Konu 1, Madde 4’de ayrıntılı verilmiştir.)

 • Optik Gazete yoluyla birçok tanıtım çalışması yapılmıştır. (Konu 1, Madde 5’de ayrıntılı verilmiştir.)

 • Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar Birimi ile detaylı toplantılar yapılarak, bu konuda yöneticilerin konunun vahametini anlamaları sağlanmıştır.
   

4. INTERNETTEN SATIŞ YAPAN FİRMALARA ÜRÜN TEDARİĞİ YAPILMADI.

 • Optisyenlik müessesesi olup internetten satış yaptığı tespit edilen firmalara Opak Lens olarak asla ürün tedariği yapılmamıştır. Burada sözünü ettiğimiz ürün sadece zaten internette satılmayan Elegance markası değil, Türkiye’de satılmakta olan ve Opak Lens’in depolarında bulunan tüm lens markalarını içermektedir.
   

5. İSTANBUL’DAN ANKARA’YA “KONTAK LENS SATIŞINA HAYIR YÜRÜYÜŞÜ”.

 • Internette yasadışı kontak lens satışlarının durdurulmasına ilişkin toplumsal farkındalık yaratmak ve Sağlık Bakanlığı’nın dikkatini çekmek için 2018 yılında İstanbul’dan Ankara’ya bir yürüyüş gerçekleştirdim.

 • 21 Mayıs 2018 Pazartesi günü İstanbul’dan çıkıp 450 km yol kat ettim. Bu yol boyunca ulusal ve yerel basında çıkan haberlerle ciddi bir farkındalık oluşmuştur.

 • Ayrıca yürüyüş sırasında Opak Lens ekibi 6560 optik mağazayı dolaşarak sektör mensuplarımızdan 7406 imza topladılar.

 • Yürüyüşümün sonunda 1 Haziran Gözlükçüler Optisyenler Günü’nde Sağlık Bakanlığı önünde buluşan sektör mensuplarına bir konuşma yaptıktan sonra, yürüyüşüm sırasında toplanan 7406 imzayı Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısına takdim ederek, kanunun uygulanması ve yasadışı satış yapan internet sitelerinin kapanması için sektörel talebimizi tekrar ettim. Kendisinden yeni yasa tasarısı kapsamında bu konunun çözümü için söz aldım. Daha sonra Ata’mızın huzuruna çıkarak Anıtkabir’deki mozolesine çelenk koydum ve sektör mensuplarına anı defterine yazdıklarımı okudum. Ardından Ankara Ticaret Odası’nda düzenlenen 1 Haziran Gözlükçüler Optisyenler Günü anma töreninde bir konuşma yaparak, yürüyüşüm dolayısıyla meslek kuruluşları tarafından takdim edilen plaketleri teslim aldım.

 • Bu yürüyüş boyunca yaşananlar, yürüyüş notlarım, yürüyüş sırasında kaleme aldığım yazılarım, fotoğraflar, videolar, basında çıkan yazılar, tv kanallarında yer alan haberler www.korsanlenssatisinahayir.com sitesinde yer almaktadır.

 • Sektörümüzde örneği tek olan ve bir iş adamının yürüyüşü olarak da örneği bulunmayan bu kişisel çabam tam anlamıyla işime ve mesleğime olan tutkum, bağlılığım ve ülkeme olan inancımın bir göstergesidir.

 

Konu III:
TÜRKİYE’DE OFTALMİK CAM PAZARINA KATKILARIMIZ.


11 yıl sadece kontak lens alanında hizmet verdikten sonra, 2015 yılının sonunda oftalmik cam işine girme kararı aldık. Bu kararımızın nedeni oftalmik cam tedariğinde yabancı sermayenin güçlenmeye başlaması oldu. Birçok yerli üreticinin yatırımlarını ileride perakendede optisyenlik müesseselerine rakip olabilecek yabancı sermayeli dev kuruluşlara satması sektörde ciddi bir tekelleşme tehlikesinin büyüdüğünü gösteriyordu. Bu konuda bir aksiyon alma zamanı geldiğini düşünerek stratejik bir yol planı çizdik ve 2016 yılında oftalmik cam alanına giriş yaptık.
 

Amacımız yerel bağımsız optisyenlik müesseselerine kontak lenste sağladığımız avantajlara benzer avantajları, oftalmik cam alanında da sağlayarak yabancı sermayeli tekelin oluşmasına blokaj yapmaktır.

Sektöre ilk ürünlerimizi sunmaya başladığımızda A+ kalitede stok oftalmik camları yerel optisyenlik müesseselerine çok iyi fiyatla tedarik etmeyi hedefledik. O tarihlerde yüksek fiyata satılan 1.56 indeksli stok camları beşte biri gibi bir fiyatla satarak yerel optisyenlik müesseselerine ve son kullanıcılara avantaj sağladık. Sonra da bu konudaki gelişimimize önem vererek 3.5 sene gibi kısa bir zamanda oftalmik cam alanında yabancı sermayenin ilerlemesine set çeken bir duruma geldik. Bugün Türkiye’ye birçok yeniliği getirmiş durumdayız ve getirmeye devam ediyoruz.
 

Bize siz “kontak lens firmasısınız, cam sizin işiniz değil,” diyorlar. Evet, bizim Opak Lens olarak ticarete başlangıcımız kontak lens ile oldu. Ancak daha sonra stok cam pazarına en geniş çeşit ve en büyük miktar ile giriş yaptık. 2016 yılında başladığımız oftalmik cam işinde çok başarılı olarak Türkiye’nin en büyük oftalmik cam firması haline geldik. Üstelik 2017 Kasım ayında  sektörün en eski ve en deneyimli firmalarından birisi olan Akay Optik ile fason üretim yaptırma yolu ile çalışmaya başladık ve bu alana da giriş yaptık. Optisyenlik müesseselerinden gelen memnuniyet verici yorumları duyduktan sonra 2018 Kasım ayında Akay Optik firması ile anlaşarak firmayı Opak Lens bünyesine dahil ettik.
 

Bakalım 3.5 yılda oftalmik cam alanında neler yapmışız? Yaptıklarımızın yerel bağımsız optisyenlik müesseselerine kazandırdığı avantajlar neler?
 

1. OPAK LENS OLARAK HEM KONTAK LENS, HEM DE OFTALMİK CAM ALANINDA OPTİSYENLİK MÜESSESELERİNİN İHTİYAÇLARININ % 90’INA CEVAP VEREBİLEN BÜYÜKLÜKTE VE KALİTEDE TEK TÜRK FİRMASIYIZ.

 • Türkiye’nin 33 ilinde 47 şube/depo ile en fazla şube/depo sayısına sahibiz. En yakın takipçimiz yarı sayımıza ulaşmış değil.

 • Stok camda en geniş diyoptri ve grup aralıklarında ürün yelpazemiz var.

 • Stok ürünlerde optisyenlik müesseselerine en fazla çeşit seçeneğini sunuyoruz.

 • Ürün gamımızda en yeni teknolojilerde üretilen ürünler bulunuyor.

 • Ürün gamımızda diğer firmalarda olmayan teknoloji ve ürünler bulunuyor.

 • Tüm Türkiye’deki optisyenlik müesseselerine en hızlı oftalmik cam teslimatını biz yapıyoruz.

 • Tam korumalı güneş camı gibi ürünleri bünyesinde bulunduran tek firmayız.

 • Müşteri memnuniyetini hakkıyla veren firmayız.
   

2. AKAY OPTİK BİRLEŞMESİ İLE AYNI ZAMANDA CAM ÜRETİCİSİYİZ.

 • Akay Optik oftalmik cam fabrikasında yerli üretim yapıyoruz.

 • Türkiye’de 30’un üzerinde ayna çeşidi olan ve bu aynaları Çin’den getirmeyerek fabrikamızda üreten firmayız.

 • Yine aynı şekilde kumaş veya düğme boyaları ile değil FDA onaylı boyalar ile renklendirme yapıyoruz. Düz renk veya degrade ürünlerde renk kombinasyonumuz sınırsızdır.

 • 1.74-1.53- 1.67 gibi renklendirilmesi zor olan camları da fabrikamızda yüksek sonuç elde edecek şekilde renklendirebiliyoruz.

 • Ortalaması 15 yıl olan büyük ve tecrübeli bir üretim ekibimiz var.

 • Öğlen 13:00’e kadar verilen anti-refle kaplamalı siparişleri (renklendirme ve ayna kaplama hariç ) ertesi gün akşam kargoya vererek hızlı teslimat yapıyoruz.

 • Organik cam çeşidimizin dışında mineral camlarda da geniş bir ürün portföyümüz var.

 • Son teknoloji üretim ekipmanları ve kabul görmüş yazılımlar ile çalışıyoruz.

 • +26 diyoptriden – 30 diyoptri ye kadar geniş diyoptri aralığında üretim yapabiliyoruz.

 • Gerek çok odaklı camlarda gerekse tek odaklı camlarda çok geniş ürün yelpazesine sahibiz.

 • Piyasadaki en uygun fiyatlı firmalardan birisiyiz

 • %100 YERLİ SERMAYEYİZ.
   

3. FİYAT – KALİTE – PERFORMANS

 • Fiyatlama konusunda ilkemiz en kaliteli ürünü, mümkün olan en uygun fiyata, en iyi hizmet ile vermektir.

  • Bu ilkemizin çıkış noktası yerel bağımsız optisyenlik müesseselerini, global zincir mağazaların tekelleşmesine karşı güçlendirmektir.

  • Bizim ürünlerimizi ucuz vermemizin temel nedeni, kendi ülkemizde yabancı sermaye ile rekabet edebilmemizin tek yolunun maalesef fiyat rekabeti olmasıdır. Bu nedenden ötürü aynı ürünü biz çok daha ucuza vermek ve düşük kar marjı ile çalışmak zorunda kalıyoruz.

  • Yerel bağımsız optisyenlik müesseselerinin global zincir mağazalarının oyununa düşmeden «ucuz olan kalitesizdir» düşüncesinden çıkıp, ürünlerimizi daha iyi tanıması kendilerine fayda sağlayacaktır. Ürünleri tanımak sadece bilgi almakla değil, ürünleri alıp denemekle mümkündür.

 • Özel üretimde de bizim ham madde alımı yaptığımız firmalar ile bugün markalaşmış firmaların alım yaptığı yerler aynıdır.

 • Ürünlerimizin bir kısmının Çin’de üretilmiş olması kalitesiz olması anlamına gelmez.

  • Bunlar Avrupa ve Amerikan hammadde ve kimyasalları ile başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinde imal edilmiş makinalarda Çin iş gücü kullanılarak üretilmektedirler.

  • Üretimleri Çin’de özel olarak seçilmiş, istediğimiz kalite şartlarını sağlayabilen, çift kalite kontrol ile çalışan, çoğunlukla Avrupa ve Amerika pazarına üretim yapan fabrikalarda gerçekleştirilir.

  • Zaten dünyada aklınıza gelebilecek tüm büyük cam üretim firmaları da stok üretimlerini bizim gibi Çin’de yaptırmaktadır. Ülkemizde bulunan ve sahibi Avrupa ülkesi olan firmaların camları da Çin’den gelmektedir.

  • Konu özel üretim camlar ve özellikli camlar ise;

   • Akay Optik üretiminde Amerika, Avrupa ve Kore firmalarının ham maddeleri ile çalışıyoruz. Çin’den alım yaptığımız ham maddeler ise yine Avrupa, Amerika menşeili  firmaların Çin’de ürettirdiği camlardır.

 • Üretim camlarda olsun, stok camlarda olsun hiçbir zaman A+ kalite cam tercihimizden ödün vermeyiz.
   

4. YEREL BAĞIMSIZ OPTİSYENLİK MÜESSESELERİNİ REKABETTE ÖNE GEÇİRECEK
EN’LERİMİZ, TEK’LERİMİZ, İLK’LERİMİZ…

 • Mavi Işık Teknolojisi ile üretilmiş camları Frequency Blue Cut markası ile Türk optik sektörüne İLK biz sunduk. Şu anda bu teknoloji ile üretilmiş Frequency BlueCut ailesinde 7 ayrı oftalmik camımız bulunmaktadır. Ve bu teknoloji ile üretilen camlarımız pazardaki EN yüksek mavi ışık korumasına sahip camdır.

 • Dünyada EN son kaplama teknolojilerinden olan ve akıllı cep telefonlarının yüzeyinde kullanılan Karbon Yüzey Teknoloji’yi Türkiye’ye İLK biz getirdik ve halen bu ürün SADECE bizdedir.

 • Çizilmelere karşı EN dayanıklı oftalmik cam Biomedix Crystal ailesi altında bizdedir.

 • Optisyenlik müessesesinin sarı nokta, katarakt gibi reçeteli hastalara verebileceği TEK oftalmik güneş camı GPPlus ColorBlue, GPPlus ColorVex markalarıyla bizdedir.

 • Stok multifokal cam getirerek son kullanıcıların hızlı bir şekilde ve uygun fiyata bu ürünleri tedarik etmelerini sağladık.

 • Sektörde hiçbir firmanın stokta hizmet veremediği Sunlens camlarını, sfero silindirik olarak stokta SADECE biz bulunduruyoruz. Sunduğumuz kalite koşullarının bir gereği olarak tek camda sorun olduğunda iki cam eşleştirilerek değiştiriyoruz.

 • Sunlens camlarımız sfero silindirik serileri ile, konkavda 80 mm çap avantajı ile stoklarımızdadır. Güneş gözlüklerinin son 10 yılda hep büyük olduğunu düşünürsek, 75 mm ve üzeri çaptaki çerçevelere RX camlarda dahi üretim yapılamayacaktır. Optisyenlik müessesesinin iş kaybettiği bu kısımda biz çözüm üretiyoruz. Büyük bir oftalmik cam firmasına yakışır şekilde, hem de stoktan optisyenlik müessesesinin ihtiyacını SADECE biz görüyoruz.
   

5. YEREL BAĞIMSIZ OPTİSYENLİK MÜESSESELERİNİN DÜŞMEMESİ GEREKEN
“CAMDA MARKALAŞMA” TUZAĞI KONUSUNA DİKKAT ÇEKİYORUZ!

 • Oftalmik stok camda markalaşma konusu çok ciddi bir risk olarak her geçen gün büyüyor. Bu konuda Opak Lens olarak elimizden geldiğince birlikte çalıştığımız yerel bağımsız optisyenlik müesseselerini uyarıyoruz. Optik Gazete’de bu konuda yazılar yazıyoruz.

 • Optisyenlik Müesseselerinin de bu konuda azami uyanık olması gereken konular şunlardır:

  • Optisyenlik müessesenize yarın rakip olacak yabancı devlerin markalarını tanıtmak size bir yarar getirmek yerine uzun vadede zarar verir. Oftalmik camda kullanıcıların haberi bile olmayan markaları tanıtmak yerine, onları yerli tedarikçilerin ihtiyaca yönelik, faydalı ve uygun fiyatlı ürünlerine yönlendirin. Ve onların dünyadaki son teknoloji ile üretilmiş oftalmik camları kullanmalarına yardımcı olun...

  • Aslında marka olarak tanımladığınız camlar ile bizim camlarımızın arasında kalite anlamında hiçbir fark yok. Kısacası aynı cama hem daha fazla para ödüyorsunuz, hem de önemli bir kısmının ülkemizde kalacağı sermayenin yurt dışına çıkmasına yol açmış oluyorsunuz.

  • Asıl olan isim değil, ismi taşıyan cisimdir.
   Markaları değil, ürünleri karşılaştırmak gerekir.
   Ürünleri tanıyınız, deneyiniz, karşılaştırınız ve aynı kalitede iki ürün arasında daima YERLİ olanı tercih ediniz.

  • Müşterilerin oftalmik camda marka isteğiyle gelmesi gerçek olmayan bir bilgidir.  Bu doğru olmayan bilgi yabancı tedarikçilerin kendi markalarını yerel optisyenlik mağazalarına sattırmak için yarattığı bir şehir efsanesidir.

   • Optik sektörünün oftalmik cam kategorisi, tüm sektörler içinde nihai tüketicinin satın alma işlemi gerçekleştirirken marka telaffuz etmediği ender ürün kategorilerden birisidir.

   • Marka ismi telaffuz eden kullanıcı sayısı %5’in çok altındadır.

   • Hatta bu taleple gelen kullanıcıların en az yarısını da gözlükçü/optisyen hemen başka markaya çevirebilir.

   • Oftalmik camda markayı oluşturan optisyenlik müesseseleridir. Şu anda yabancı sermayeli firmaların markalarını satmak aslında kısa bir süre sonra kendinize rakip olabilecek zincir mağazaların markalarını büyütmek anlamına gelir.

   • Bu durumda asıl gerçek bilgi şudur:
    “ Markayı Gözlükçü/Optisyen Yaratır”

 

Konu IV:
TÜRKİYE’DE OPTİK SEKTÖRÜNÜN YEREL KANATTA BÜYÜMESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ.


Bizim pazardaki çalışma alanımız yerel alan. Biz yalnızca yerel bağımsız optisyenlik müesseseleri ile çalışıyor, onlarla alışveriş yapıyoruz. Doğal olarak tüm gücümüzü yerel optisyenlik müesseselerinin gelişmesine yönlendiriyoruz. Elbette ki işin ticari yanı bunu gerektiriyor. Ancak bizim için yerli ve milli olma ruhunun getirdiği bir de idealist tarafı var tabii ki.
 

“Yerli ve milli” oluşumuzla ilgili yazılarımıza da kinayeli yaklaşımlar olduğunu biliyoruz. Ama açıkçası bundan hiç etkilenmiyoruz. Çünkü söylediğimiz şeyle yaptığımız şey aynı olduğu için bu duruşumuzun çok tutarlı olduğu herkesçe bilinmekte ve samimi olduğumuz da anlaşılmaktadır. Nasıl mı? Çok basit bir cevapla bunu açıklayabilirim. Yerli yatırımları satın alarak büyüyen yabancı firmalardan Opak Lens’i satın almak için gelen tekliflere fiyat bile öğrenmeyi istemeden reddettik. Tam tersine ne yaptık? Türkiye’nin önde gelen Türk cam fabrikalarından Akay Optik’e yatırım yaptık. Herkesin kendi elindeki yatırımları elden çıkarıp paraya dönüştürdüğü dönemde biz ciddi bir risk aldık. Ticaretin gelişimi için yaptığımız stratejik atılımlarımızı yok saymıyoruz, ama beraberinde yerli ve milli olmanın haklı gururunu da duyuyoruz.
 

Öte yandan, nedeni ticaret de olsa, yerli ve milli olma ideali de olsa ilkemiz KAZAN-KAZANDIR’dır. Ve biz 15 yıldır, kazanıp kazandığımızı yatırıma dönüştürüyoruz ve kazanırken yerel bağımsız optisyenlik müesseselerine de kazandırarak yerli kanatta topyekün büyümeyi sağlıyoruz.
 

Bunun için yaptıklarımızı sıralamak gerekirse;

 • Konu 1: Türkiye’de Kontak Lens Pazarının Gelişmesine Katkılarımız

 • Konu 2: Internette Yasal Olmayan Kontak Lens Siteleri İle Mücadelemiz

 • Konu 3: Türkiye’de Oftalmik Cam Pazarına Katkılarımız

başlıkları altında yazan her şeydir diyebiliriz.
 

Bunlara ek olarak yerel bağımsız optisyenlik müesseselerinin yerel kanatta güçlü olabilmeleri için birlikte hareket etmelerinin önemini biliyoruz. Bu anlamda yaptıklarımız da şunlardır:
 

1. SAĞLIK BAKANLIĞI’NDA LOBİ ÇALIŞMALARIMIZ

 • Şirketimiz kurulduğundan bu yana sektörümüzü ilgilendiren her konunun bizzat içinde olduk. Yasalara ve işimize saygımız dolayısıyla her zaman 5193 sayılı “Optisyenlik Hakkında Kanun” kapsamındaki yönetmeliğimize uygun hareket ettik. Bununla ilgili yanlış davranışları uyardık, ısrarlı yanlış davranışlarda yasal yollara başvurduk.

 • İşlerimizle ilgili yurt içi, yurt dışı gelişmeleri takip ettik. Biz sağlık işi yapıyoruz. Bu anlamda bizim için toplumun ve fertlerin sağlığının her zaman için ticaretten önce geldiğini her vesile ile söylerim. Bu noktada sektör olarak geliştirilecek noktalar gördüğümüzde de bunu her zaman Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Bakanlığı’na bilgi olarak sunduk ve görüş bildirdik. Bu çalışmalarda da her zaman sağlık ve yerel bağımsız optisyenlik müesseselerinin avantajları olmak üzere iki öncelikten hareket ettik.  Birçok konuda yapılan düzenlemelerin, bizim yerel bağımsız optisyenlik müesseselerinden aldığımız ihtiyaçlar için geliştirilen çözümleri önermemizle gerçekleşmiş olduğunu sevinerek söyleyebilirim.
   

2. STK ve KOOPERATİFLERE DESTEK VERMEK.

 • Opak Lens olarak yaptığımız her seminerde, tüm ziyaretlerimizde, her zaman optisyenlik müesseselerine yabancı sermayeli devler karşısında güçlü durmanın tek yolunun birlik olduğunu dile getirmekteyiz.

  • Bu kapsamda yıllardır Sivil Toplum Kuruluşları’yla hareket etmeleri gerektiğini,  kendi bölgelerindeki ve Türkiye genelindeki derneklere üye olup, etkin şekilde toplantılara katılmaları gerektiğini öneriyoruz.

  • Kooperatifleşmenin önemine vurgu yapıp, kooperatiflerin kar gütmeden üyelerine kazandıran bir sistem olduğunu vurguluyoruz.

 • Yıllar boyunca birçok derneğe ve kooperatife maddi sponsorluk desteği verdik. Bunun yanında sektörce tanınmaları için maddi, manevi desteklerimiz oldu. Bir kısmına Sağlık Bakanlığı’nda toplantılara katılabilmeleri için destekte bulunduk. Bir kısmının kendilerini tanıtmaları için dijital ve seminer ortamlarında bulunmalarını sağladık.

  • Bu STK ve kooperatifler yerli üretici ve yerli marka temsilcilerini öne çıkarsın ve yerli kanadı bir arada tutsunlar diye yaptığımız bu destekler maalesef bazı STK ve kooperatif yöneticilerinin şahsi kazanımlarını ön planda tuttuğunun anlaşılmasıyla son buldu.

  • Bu yapılar altında birçok güvenilir isim ve sektör mensubu bulunmaktadır. Ancak maalesef ki yöneticilerden bazılarının yanlış davranışları tüm yapıların sarsılmasına neden olmaktadır.

  • Bu konuda yerel bağımsız optisyenlik müesseselerinin çok dikkatli olmalarını, muhakkak bilfiil STK’ların çalışmalarını kontrol etmeleri ve yabancı ürün tedarikçilerinin satış alanı haline gelmiş ortamların uzun vadede kendilerine değil, perakendede kendilerine rakip olabilecek firmalara yarayacağını bugünde fark etmeleri önemlidir.

3. GÜÇ BİRLİĞİ HATTI

 • 2018 Ekim ayından başlayarak Opak Lens Güç Birliği Hattı hizmete alınmıştır. Yerel bağımsız optisyenlik müesseseleri, bölgelerinde tespit ettikleri ya da zorlu bir durumda kaldıkları mesleki ve sektörü ilgilendiren sorunları bu hatta bildirebilmektedirler. Opak Lens Güç Birliği Hattı yasal değerlendirme hizmeti sunmaktadır. Bu hatta başvuran kişilere Güç Birliği Danışmanları nasıl bir yol izleyecekleri hakkında bilgi vermekte ve gerekli adımları tanımlamakta ve bu adımlar sırasında yol boyunca başvuran kişinin yanında olmaktadır.

 • Bu hatta destek veren çalışma grubu içinde şirketin çeşitli departmanlarından yönetici ve çalışanlar yer almaktadır. Görev tanımları içinde sektörel dinamikleri takip etmek, Sağlık Bakanlığı regülasyonları kapsamındaki uygulamaları yürütmek, Ürün Takip Sistemi çalışmalarını organize etmek, mali yönetmelikleri takip etmek, müşteri şikayetlerini yönetmek, sosyal medyada sektörel gelişme ve şikayetleri incelemek, yasal sorunları saptamak, incelemek ve yürütmekle ilgili işler bulunan ve konusunda sertifikalı çalışanların yanı sıra aralarında avukat, mali müşavir ve optisyen gibi mesleki ünvanlara sahip kişilerin de bulunduğu bu çalışma grubu 12 kişiden oluşur.

 • Opak Lens Güç Birliği Hattı, şahsi olmayan, optik sektörüyle ilgili tüm sorunlu konularda yerel bağımsız optisyenlik müesseselerine danışmanlık hizmeti vermektedir.

 • Güç Birliği Hattının ilgilendiği konular aşağıdaki gibidir.

  • Yabancı sermayeli global mağazaların yürüttüğü Reklam ve Tanıtım yönetmeliklerine aykırı çalışmalar.

  • Gözlük ve kontak lensi karalayıcı şekilde hazırlanmış, reklam yönetmeliklerine aykırı uygulanan lasik göz ameliyatı reklam ve tanıtımları.

  • İşportada satılan gözlükler.

  • Yasal olmadığı halde internetten, hastanelerden, doktorlardan yapılan kontak lens satışları. İnternette online satış yapan sitelerin arka planında bir optisyenlik müessesesi olduğu tespit edildiğinde Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan ceza kanun gereği o müessesenin mesul müdürüne kesilmektedir. Geçmişte yeni optisyenlik bölümü mezunlarının bu şekilde işe alınarak, konu hakkında bilgi sahibi olmadıkları için meslekten mene kadar varan cezalara çarptırılarak mağdur oldukları vak’alar yaşanmıştır. Bu ve benzeri mağduriyet durumları.

  • Sahte ürün tespiti ya da şüphesi.

  • Haksız şekilde Sivil Toplum Kuruluşlarından ve kooperatiflerden ihraç edilme.

  • Tuzak kurulmak suretiyle karalanan optisyenlik müesseseleri.

  • Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan ve bilhassa denetim yapan memurların yorum yaparak biz optisyen ve gözlükçülerin mağdur olmasına sebep olan çeşitli durumlar.

  • İçinde bulunduğu resmi veya Sivil Toplum Kuruluşu kimliğini kendi şahsi çıkarı için kullanmak suretiyle; çeşitli nedenler öne sürerek, ticari alışveriş dışında optisyenlik müesseselerin kazancı üzerinden kendilerine pay yaratmak isteyen, kendi şahsi çıkarına para, ürün veya hizmet talebinde bulunan kişilerin olması.

  • ÜTS gibi sistemlerde ürünle ilgili yaşanan sorunlar.

  • Optisyenlik Hakkında Kanun’un yönetmeliklerine uymayan yasa dışı her türlü konu.

 • Buna ek olarak Opak Lens bünyesinde sosyal medya taramaları da düzenli yapılarak, yasa dışı reklamlar ve şikayet siteleri de sürekli izlenmektedir.  Bu şikayetler genel olarak internette yapılan yasa dışı online kontak lens satışlarıyla ve zaman zaman da ürünlerle ilgilidir. Ancak optisyenlik müesseselerinde yaşanan olumsuzluklar ancak birçok kere tekrarlandığında sektör tarafından duyulabilmektedir ve o zamana kadar da birçok optisyenlik müeesesesi zarar görmektedir. Halbuki olumsuzlukların yaşandığı anda hemen yasal tepki verilmesi, benzer bir çok olayın önlenmesi ne katkıda bulunmaktadır. Bu anlamda bu Güç Birliği Hattı, sektörümüzün yasalar çerçevesinde güvenli büyümesine olanak sağlamaktadır.
   

4. TÜRK OPTİSYEN GÖZLÜKÇÜLER ODA VE BİRLİK KURULUŞUNA DESTEK ANKETİ.

 • Türk Optisyen Gözlükçüler Oda ve Birlik Kurumu şu anki gündemimizde önemli bir yer tutmaktadır ve her gözlükçü ve optisyen bu konuya bireysel olarak ilgi göstermeli ve katkıda bulunmalıdır. Kurulması planlanan Oda ve Birlik, optik sektörünün şu anki yapısını koruyacak, her kesimi şu andaki mevcut durumuyla temsil edecek bir yapıda olmalıdır ve sektörün ileriye doğru gelişimini öncelikle ülkemizin, halkımızın ve sektörümüzün yararına yerel kanatta büyüme sağlayarak gerçekleştirmelidir. Türk Optisyen Gözlükçüler Oda ve Birlik yapısının bu tanıma uygun şekilde kurulması konusunda yapılan çalışmaları her zaman destekledik.

 • Geçici Oda ve Birlik yönetiminin çalışmalarının paralelinde Optik Gazete platformunu duyuru için kullanarak, Oda ve Birlik seçimlerinde oy kullanacak gözlükçü ve optisyenlerin beklentilerini öğrenmek üzere kapsamlı bir anket çalışması yürüttük. Bu çalışmada tüm Opak Lens saha ekibini bu işe kanalize ederek, sektör mensuplarının imzalı anket formlarını doldurarak kendi adaylarını bildirmelerini istedik. Bu sonuçları şeffaf bir biçimde Optik Gazete’den duyurduk. Bu çalışma ile çalışmanın demokratik bir şekilde yürütülmesine ışık tuttuk.

 

Siz ne yaptınız? diye soranlara aklımıza gelenleri sıraladık. (Mutlaka atladıklarımız da olmuştur.)

Tek başımıza mı? Hayır. Yerel bağımsız optisyenlik mağazalarımızın desteğiyle yaptık.

Siz bizi benimsemeseniz, bizim yaptıklarımızı görüp, faydasını anlayıp bizden alışveriş yapmasanız bunları yapabilme şansımız yoktu. Her vesileyle dile getirdiğim gibi bu vesileyle sizlere bir kez daha teşekkür etmek isterim. Sağolun, varolun.

 

Kalın sağlıcakla,
 

H. Erol Harbi

Yönetim Kurulu Başkanı
Opak Lens A.Ş.

 

bottom of page