top of page

BİZİM HİKAYEMİZ

Optik Sektöründe
Akıllı Depo, Akıllı Dağıtım

2004

Türkiye’de kontak lenslerin perakende satış yetkisi, 26 Haziran 2004 tarihinde yürürlüğe giren 5193 sayılı yasa çerçevesinde optik mağazalarına verilmiştir. Bu tarihten itibaren sınırlı bir pazara sahip olan kontak lensler optik mağazalarında hak ettiği yeri almaya ve optik mağazalarının temel ürünlerinden birisi olmaya başlamıştır.

1980’lerden itibaren optik sektöründe olan 2 ortak, Erol Harbi ve Turgay Coşkun optik pazarındaki bu eksiği görerek, 2004 yılında OPAK LENS firmasını kurmuşlardır.

BUGÜN

Merkezi İstanbul Kavacık’ta olmak üzere Opak Lens 38 ildeki 46  Depo/Şubesi ile Türkiye’deki tüm yerel bağımsız optisyenlik müesseselerine hizmet sunmaktadır.

Müşteri memnuniyeti anlayışına dayalı hizmet veren Opak Lens’in önceliği, optik mağazaların gereksinim duyacağı tüm ürünleri bulundurmak ve mümkün olan en uygun fiyat uygulaması ve ödeme şekli ile en kısa sürede optik mağazaya ulaştırmaktır.

En Geniş Ürün Çeşidi ile Türkiye’nin En Yaygın
Optik Ürün Dağıtım Ağı

38 İldeki 46 Şube-Depomuzla
Tüm Optisyenlik Müesseselerine

Bir Telefon Mesafesindeyiz!

38 İL 46 ŞUBE_220615.png

Kontak Lens ve Lens Bakım Ürünleri

Opak Lens bugün Türkiye’de bulunan Bausch&Lomb, Johnson&Johnson, Cooper Vision, Cihan Medical, VSY ve Zeiss gibi kontak lens tedarikçilerinin kontak lens ve kontak lens solüsyonlarının en büyük toptancısı konumundadır.

2004-2015 yılları arasında kontak lens dağıtımı konusunda uzmanlaşan Opak Lens, kuruluşundan bu yana, ülkemizde hak ettiği yerin çok gerisinde yer alan kontak lens pazarını geliştirmek ve özellikle Anadolu’daki şehirlerde bulunan bütün optik mağazalara ulaşıp, sağlıklı bilgilendirme yaparak kontak lensi tanıtma ve satışlarını arttırma misyonu üstlenmiştir.  Yerel bağımsız optisyenlik müesseselerinin kontak lens satışlarını arttırmak için her ay ortalama 20 değişik kampanya yayınlanmakta ve yönetilmektedir.

Türkiye’de kontak lens pazarını büyütüp geliştirerek, gözlük ve kontak lensin birer sağlık ürünleri olduğuna dikkat çekmek ve Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan çalışmaların geliştirilmesinde Sivil Toplum Kuruluşlarıyla birlikte ortak çalışmalarda bulunarak destek vermek Opak Lens’in kuruluşundan beri temel felsefesini oluşturmaktadır.

Optik Gözlük Camı

​Opak Lens, 2015 yılı başında birlikte çalıştığı yerel bağımsız optisyenlik müesseselerine optik cam konusunda da hizmet vermeye başlamıştır. Yerel bağımsız optisyenlik müesseselerinin optik gözlük camı konusundaki ihtiyaçlarını da esnek ve özelleştirilmiş dağıtım anlayışı ile karşılamayı hedefleyen Opak Lens, 2017 yılında özel üretim camları da bünyesine katarak bu atılımla optik cam konusundaki ürün gamını da tamamlamıştır.

En geniş ürün çeşidi ile Türkiye’nin en büyük optik dağıtım ağına sahip olan Opak Lens, patenti kendisine ait ve CE belgeli GP Plus, Frequency, Biomedix, EyeArt ve GP Ultra markaları altında stok camdan RX monofokala ve multifokal camlara kadar uzanan tam kapsamlı bir ürün gamıyla hizmet vermektedir.

16 Kasım 2018'de imzalanan bir sözleşme ile Opak Lens İzmir'de faaliyet gösteren multifokal cam üreticisi Akay Optik'i satın aldı. Mevcut yerli üreticilere rakip yeni bir işletme kurmaktansa, onlarla birlikte gelişecek, yabancı cam üreticilerine karşı güç birliği ve dayanışma içinde olacak, zaman içinde gerektiğinde birleşme isteği olanları da içine alacak bir tesise yatırım yapmayı tercih eden Opak Lens, teşvik alarak yeni bir tesis kurmak yerine RX üretiminde ülkemizin önde gelen şirketlerinden biri olan ve halihazırda yeni bir makine parkına sahip olan Akay Optik ile bir işbirliği yapmayı tercih etti. Opak Lens stok camları ve Akay Optik özel üretim camlarına ilişkin tüm bilgiler Opakay adı altında yürütülen bu proje kapsamında www.opakay.com.tr adresinde yer almaktadır.

Opakay bünyesi kapsamındaki ikinci cam üretim tesisi ise 10 Ekim 2019 tarihinde Antalya’da hizmete sunulmuştur. Antalya ve çevresindeki optisyenlik müessesseleri, Antalya'da kurulan bu ikinci üretim tesisi sayesinde bölgelerindeki yabancı turistlere 12 saat içinde özel üretim cam teslim edebilme olanağına sahip olmuştur. Ancak 2020 yılında yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle bölgedeki turizm durgunlaştığı için bu tesisin faaliyeti geçici bir süre için durdurulmuştur.

Akıllı Depo Akıllı Dağıtım

Türkiye’de bulunan toplam 7400 optisyenlik müessesesinin %94'üne hizmet vermekte olan Opak Lens bu firmaların %75’ine aynı gün içinde teslimat yapabilen yaygınlıkta olup, 2105 tanesine 15 dakika içinde teslimat yapabilme hızına sahiptir.

Her ay düzenli olarak, 22 günlük periyodlarla, bölgeleri dahilinde bulunan tüm optisyenlik müesseselerini ziyaret ederek görüşen ekiplerimiz yerel bağımsız optisyenlik müesseselerinin ihtiyaçlarını düzenli olarak analiz etmektedir. Dağıtım planlaması, bu bölgesel ürün/ihtiyaç analizi temelli verilerin değerlendirilmesine paralel olarak sağlanmaktadır.

Sadece kontak lens alanında 252 ana ürün grubu altında 36000 çeşit ürünün stok yönetimi yapılmaktadır. Opak Lens depolarda yüksek miktarda stok bulundurmak ve güçlü bir dış saha ekibi ile hizmet vermek suretiyle ve dağıtım operasyonu için özel tasarlanmış olan ve sürekli güncellenen teknolojik altyapısıyla hızlı bir sipariş karşılama kapasitesine sahiptir.

Opak Lens Müşteri Hizmetleri departmanının altyapısı 2016 yılında yapılan IP PBX ve CRM yatırımıyla güçlendirilmiş ve hizmette kalite esasına uygun olarak yeniden yapılandırılmıştır. Günde ortalama 170.000 çağrıyı karşılayan Müşteri Hizmetleri departmanında her gün bu çağrıların yaklaşık %50’si faturaya dönüştürülmektedir.

Devinimi yüksek olan bir sektörde hızlı hareket edebilme yeteneğinin avantajlarını kullanan Opak Lens, bu yapılanma ile optisyenlik müesseselerinin alanına giren tüm ürün ve hizmetleri en kısa sürede hedef kitleye ulaştırabilecek organizasyona sahiptir.

Optik Sektörünün Gelişmesine Katkı

Opak Lens kontak lens konusundaki 17 yıllık deneyimini her yıl farklı şehirlerdeki yerel bağımsız optisyenlik müesseseleriyle paylaşmak üzere seminerler organize etmektedir. 2016 yılında 15, 2017 yılında 11 ve 2018 yılında 11 ayrı şehirde kontak lens seminerleri gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda geleceğin optisyenlerini de bilgilendirmek amacıyla optisyenlik programı bulunan üniversitelere de sürekli seminerler verilmektedir.

Opak Lens, kardeş şirketinin yayını olan Optik Gazete üzerinden yürüttüğü çeşitli aktivite ve projeler ile optik sektörünün gelişimini sağlamak ve yerel bağımsız optisyenlik müesseselerini sürekli güçlü kılmak amacıyla sektörün büyümesine katkı sağlamaktadır.

Optik Sektörünü Bilgilendiren ve Bilinçlendiren Optik Gazete

Türkiye’nin en çok trafik alan haber portalı Optik Gazete optik sektörünü ilgilendiren haberlerin yanı sıra, göz sağlığı ve görmeye ilişkin özgün tanıtım ve kültürel yazılarıyla da tüm internet kullanıcılarına yönelik bir yayındır.

bottom of page