top of page

BAŞKANIN MESAJI

Dededen Toruna Aktarılan Meslekten Doğan
Yeni Nesil Bir Dağıtım Şirketi

Sektörümüz mensubu olan kişiler arasında kime sorsanız Opak Lens’i tanır ve Türkiye’de optik sektörünün en geniş dağıtım ağına sahip şirket olduğunu söyler.

Opak Lens’i en genel anlamda anlatan bu “optik sektörünün en geniş dağıtım ağı” tanımının temelinde ciddi bir strateji, önemli bir iş gücü, yılların tecrübesi, üretilen karlılığın hep yatırıma aktarılması ve bugün sayısı 400’ü bulan çalışkan ve yüce gönüllü bir ekibin ciddi emeği bulunmaktadır. 

Bizi bugünlere taşıyan ve bu tanıma yol açan fikrin doğuşunu sağlayan şey ise bir hayaldir. 10 yaşındayken Sirkeci’de bir deponun önündeki cam kuyruğunda bekleyen bir çocuğun hayali…

Dedesi de, babası da gözlükçü olan, yaz tatillerinde hem işi öğrenmek hem de dükkana yardım etmek için depodan cam teslim almaya gönderilen, “şu bekleme bir bitse de bir an önce mahalleye koşup arkadaşlarımla oynasam” derdinde olan bir çocuğun hayali… Benim hayalim…

O bir türlü kısalmayan kuyrukta beklerkenki halim dün gibi aklımdadır. “Öyle bir depo olmalı ki içinde her türlü ürün olmalı. İstediğin anda istediğini hemen bulmalısın. Değil kapısında beklemek, gitmene bile gerek kalmadan sipariş ettiğin her şey dükkana kadar getirilebilmeli…” Kuyruktaki uzun dakikalar boyunca enine boyuna düşünülmüş detaylar… 

Kontak lensle tanışıklığım ise aradan yıllar geçip mesleğe atıldıktan bir süre sonraya rastlar. Babamla birlikte ailemizin optik mağazasında çalıştığım 1993 yılında lensin perakende satışını yapmaya başladığım zamanlara. 

O yıllarda kontak lensin nerede satılacağına ilişkin bir kanun olmadığı için doktorlar, gözlükçüler, eczaneler, parfümeriler ve bunun gibi birçok yerde satışı yapılabiliyordu. Bu tarihten 2004 yılına kadar geçen sürede optik mağazamızı tek başına kontak lens pazarında %10’luk bir pay sahibi haline getirmiştim. 2004 yılında ise 5193 sayılı “Optisyenlik Hakkında Kanun”da kontak lensin yalnızca optisyenlik müesseselerinde satılmasıyla ilgili yasal hüküm netleşti.

İşte o zaman çocukluk hayalimi hayata geçirmek için bir ortam oluştu ve sevgili ortağım Turgay Coşkun’la elimizdeki kısıtlı imkanları birleştirerek bu hayali gerçeğe dönüştürmek için kollarımızı sıvadık. Başlangıçta sadece sevgili eşim Zeynep Harbi ile biz vardık. Sonra yavaş yavaş aramıza yeni arkadaşlarımız katılmaya başladı ve Opak Lens çatısı altında her geçen gün büyüyen bir aile olduk. 

Şimdilik 38 ilde bulunan 46 depomuzdan Türkiye’nin her yerindeki yerel bağımsız optisyenlik müesseselerine hizmet sunuyoruz. 

Opak Lens’in optik sektörüne önemli katkıları olduğunu düşünüyorum. 

Hızlı teslimat gibi. 
Kaliteli hizmet anlayışının yaygınlaştırılması gibi. 
Kontak lensin tanınması, bilinmesi ve pazarının geliştirilmesi gibi. 
Yerel bağımsız optisyenlik müesseselerinin kontak lens alım gücünü arttırarak desteklenmeleri gibi. 

Göz sağlığının her zaman ticaretten önce geldiğinin vurgulanarak, optisyenlik ve gözlükçülük mesleğinin bir sağlık mesleği olarak değerini öne çıkarmak gibi.

İnternette online kontak lens satışıyla mücadele gibi… 

5193 sayılı Optisyenlik Hakkında Kanun’da, “kontak lensin doktor reçetesi ile yalnızca optisyenlik müesseselerinde satılabileceği” net olarak belirtilmesine rağmen maalesef bugün hala internette online kontak lens satışı devam etmektedir. Internet ortamında ticaret elbette ki günümüzün gelişen sosyo-ekonomik yapısı içinde önemli bir yer tutuyor. Ancak kontak lens gözün korneasına doğrudan temas eden tıbbi bir protez. Yani bir sağlık ürünü. Kontak lensin satış ve pazarlaması Sağlık Bakanlığı regülasyonları kapsamında yapılıyor. İlacı nasıl gidip internetten almıyorsak, bir sağlık ürünü olan kontak lensin de internetten alınmaması gerekiyor. İnternet sitesinden kontak lens aldığı için göz rahatsızlığı yaşadığını ifade eden birçok mağdur var. Bu yolla alışveriş yapan kullanıcılar sahte, kaçak ya da süresi geçmiş kontak lens satın alıyor olabilirler. Unutmayalım ki göz, insana milyonlar kazandırabilir ama milyonlar göz kazandırmıyor. Daha uygun fiyatlı olduğunu düşünerek optisyenlik müessesesi yerine internetten online kontak lens alan kullanıcıların göz sağlığı açısından kesinlikle bu yanlışa düşmemeleri gerekiyor. 

Yasal olmayan bu uygulamalar karşısında Opak Lens olarak ciddi bir mücadele yürütüyoruz. Bir yandan yasal işlemleri sürdürürken, öte yandan yerel bağımsız optisyenlik müesseselerini internetten daha hızlı teslimat yapabilecekleri hale getirmeye çalışıyoruz. Açtığımız her yeni depo şubemiz daha fazla sayıda optisyenlik müessesesinin bu farklılıktan faydalanmasını sağlıyor.

Özet olarak Opak Lens sektörümüzün en geniş dağıtım ağı. Bu ağ yıllarca kontak lensin Türkiye’nin her yanına hızla ulaşmasını sağladı. Aynı ağ üzerinden daha çok çeşit ürünün aynı hız ve aynı hizmet kalitesiyle akmasının sağlayacağı yeni katkıları düşünmek Opak Lens ailesi olarak bizi çok heyecanlandırıyordu. Bu düşünceyle 2016’da küçük adımlarla başlattığımız optik cam projemiz 2016’da hız kazandı ve 2017’de ürün gamını tamamlayarak çok daha güçlü bir şekilde yerel bağımsız optisyenlik müesseselerinin yaşamını kolaylaştırmak üzere geliştirildi. Bugün stok camdan RX monofokala ve multifokal camlara kadar uzanan bir yelpazede optik cam dağıtımı yapan bir firmayız. Ve en başından beri planladığımız yerli üretim konusunda da 2018'de bir adım attık ve 16 Kasım 2018'de Akay Optik'in satın alınmasıyla ilgili sözleşmemizi imzaladık.

Akay Optik ülkemizin önemli multifokal cam üreticilerinin başında geliyor. Bu noktada teşvik alarak yeni bir tesis kurmak ve yerli üreticilere yeni bir rakip yaratmak yerine yerine, sağlıklı bir yapıda işleyen, kurucusuna ve ekibine güvendiğimiz, halihazırda yeni makine parkına sahip olan Akay Optik'le güçlerimizi birleştirmeyi tercih ettik. Opak Lens ve Akay Optik olarak kendi emeğimizin gücüne ve ürünlerimizin kalitesine güveniyoruz ve yerli bir girişim olarak optik cam pazarında yerimizi almak ve bir yandan sektörümüzü yabancı firmalara kaptırmamak için çalışırken, öte yandan Türk ürünlerine yabancı ülkelerde pazar yaratmayı hedefliyoruz. 

 

10 Ekim 2019 tarihinde ise Opakay olarak Antalya'da ikinci RX cam üretim tesisimizi kurduk. Neden Antalya? Çünkü bu bölge özellikle Avrupa'dan çok yabancı turist alıyor ve bu bölgedeki optisyenlik müesseseleri yoğunlukla bu turistlere hizmet veriyor. Antalya'daki tesisimiz 12 saat içinde özel üretim cam teslimatı yaparak bölgedeki optisyenlik müesseselerini çok güçlü bir hale getiriyor. Biz bu projeyi bizi Türk ürünlerine yabancı ülkelerde pazar yaratma hedefimize doğru götüren bir ara adım niteliğinde görüyoruz. Maalesef 2020 yılında tüm dünyada yaşamakta olduğumuz Covid-19 salgını nedeniyle bölgedeki turizm durgunlaştığı için bu tesisin faaliyetini geçici bir süre için durdurma kararı almış bulunmaktayız.​

Dedemden ve babamdan miras aldığım bu mesleğe gönülden bağlı biri olarak ben ve tüm yönetim kurulu üyelerimiz, ülkemizin ve optik sektörümüzün geleceğine güvenle bakıyoruz. Müşterimiz olan optisyenlik müesseselerinin, tedarikçilerimizin ve çalışanlarımızın Opak Lens’e duydukları güveni de en büyük değerimiz olarak görüyoruz. Bu değerimizi en önemli kazancımız ve hazinemiz olarak koruyor, geliştirmeye çalışıyor ve Opak Lens’i bu değer ile gelecek nesillere başarıyla taşımayı amaçlıyoruz. 

Saygılarımla, 

Hayri Erol Harbi

Opak Lens A.Ş.

Yönetim Kurulu Başkanı

bottom of page